Lotyši zdolali Švajčiarov a postúpili do štvrťfinále

18.02.2014 Celý región

Soči 18. februára (TASR) - Hokejisti Lotyšska zdolali v kvalifikačnom zápase o postup do štvrťfinále olympijského turnaja v Soči Švajčiarov 3:1. Pre úradujúcich vicemajstrov sveta sa turnaj končí, Lotyši sa vo štvrťfinále stretnú s Kanadou.

Úvod zápasu veľké strelecké príležitosti nepriniesol. Ambühl mal prvú vážnejšiu šancu v 7. minúte, ale v dobrej pozícii proti Masalskisovi neuspel. O dve minúty na to však gólovo udreli Lotyši. Bartulis nahodil puk na Hillera, švajčiarsky brankár ho nezachytil a bolo 0:1. O tri minúty neskôr hralo Lotyšsko presilovku a vylúčenie Trachslera potrestal presnou strelou Darzinš. Krátko po inkasovanom góle mohli Švajčiari znížiť, Wick však strelou spomedzi kruhov nebol úspešný.

Hneď od úvodu druhej tretiny boli Švajčiari strelecky aktívni. Hneď v prvých minútach musel Masalskis riešiť niekoľko situácií, na čo tréner Lotyšska zareagoval oddychovým časom. Aktivita Švajčiarov však pokračovala aj naďalej. Brankár Masalskis bol však veľkou švajčiarskou prekážkou, no jeho nepriestrelnosť ukončil v 35. Plüss. Skúsený útočník presnou strelou bez prípravy znížil na 2:1. V závere druhej časti nevyrovnal tvrdou strelou Seger.

V 42. minúte Hiller zmaril sľubnú príležitosť Cipulisovi, na opačnej strane o dve minúty neskôr Masalskisa neprekonal šikovnou strelou Bieber. V tretej tretine gradoval tlak Švajčiarov, blízko ku gólu bol v 56. minúte Romy, ale ani jemu sa to nepodarilo. O minútu na to mohol pridať tretí gól Lotyšov Daugavinš, už aj dvíhal ruky nad hlavu, ale predčasne. Švajčiari skúsili hru so šiestimi hráčmi, no gólom do prázdnej bránky uzavrel skóre zápasu Darzinš.

kvalifikácia o štvrťfinále (Ľadový palác Boľšoj):

Švajčiarsko - Lotyšsko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 36. Plüss (Suri) - 9. Bartulis (Daugavinš, Girgensons), 12. Darzinš (Redlihs), 59. Darzinš (Pavlovs).
Rozhodovali: Rönn (Fín), Leggo (Kan.) - Schrader (Nem.), Kovachik (Kan.), vylúčení 2:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 7912 divákov

Švajčiarsko: Hiller – Streit, Diaz, Vauclair, Seger, Weber, Josi, Blindenbacher – Niederreiter, Plüss, Moser – Cunti, Wick, Brunner – Bodenmann, Hollenstein, Romy – Ambühl, Trachsler, Bieber, Gardner

Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Ozolinš, Kulda, Bartulis, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs – Darzinš, Sprukts, M. Redlihs – Karsums, Girgensons, Daugavinš – Indrašis, Keninš, Cipulis – Jass, Pavlovs, Berzinš